[Nauka XXI wieku] #181. James Webb. Teleskop kosmiczny

Opis

Podcast z prof. Markiem Demiańskim kontynuuje temat teleskopu Jamesa Webba, wystrzelonego na daleką orbitę w 2021 roku. Teleskop o średnicy 6,5 metra i 18 elementach jest technologicznym cudem, pozwalającym na obserwacje w podczerwieni. Dzięki pięciowarstwowej osłonie o rozmiarze kortu tenisowego może utrzymać niskie temperatury. Porównując go z Hubblem, który był bardziej dostępny dla napraw, podkreśla, że Webb, na odległości miliona km, to technologiczny unikat. Obserwacje w podczerwieni przynoszą odkrycia dalekiego Wszechświata i młodych galaktyk z masywnymi czarnymi dziurami. Zdjęcia Webb’a zapewniają cenne dane i frapujące informacje dla astronomii.

Opis wygenerowany na podstawie transkypcji przez chat GPT

Zapowiedź:

James Webb Space Telescope, w skrócie JWST a po polsku Kosmiczny teleskop nazwany na cześć dyrektora NASA James Webb jest już dziewiątym teleskopem w przestrzeni kosmicznej, a trzecim umieszczonym w punkcie Lagrange’a L2. Naukowcy dostają gigantyczne ilości danych a media co chwilę rozbrzmiewają nowymi sensacjami. Za wyjątkiem teleskopu Hubble’a, który wyniesony był na orbitę 33 lata temu żaden z nich nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem.

Można nawet posłuchać obrazów przesyłanych przez ten teleskop.

O nadziejach związanych z eksploracją kosmosu przy pomocy tego teleskopu rozmawiam z prof. Markiem Demiańskim, z którym w Nauce XXI wieku spotykamy się już siódmy raz.

Zapraszam, Borysław Kozielski

Wesprzyj Naukę XXI wieku

Darowiznę można przekazać poprzez:

Opis odcinka na licencji CC0, a odcinek dostęny jest na licencji CC-BY dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

Zdjęcia i szczegóły w newsletterze. Zapisz się http://nauka.podkasty.info/#newsletter

[Coopernicus] Praca w NASA – oczekiwania i rzeczywistość – Julia Stankiewicz, JPL NASA

Rozmowa z Julią Stankiewicz nagrana w Pasadenie USA.

Julia Stankiewicz to 26-letnia specjalistka, która rozpoczęła dynamiczną karierę w jednym z najbardziej elitarnych zespołów na świecie. Posiada imponujące osiągnięcia w dziedzinie technologii kosmicznych i inżynierii. Julia zdobyła wykształcenie na renomowanych uczelniach, takich jak Sorbona w Paryżu, International Space University oraz University of Manchester.

Julia jest biegła w językach angielskim, francuskim i niemieckim, co umożliwia jej pracę w międzynarodowym środowisku. Nie tylko posługuje się tymi językami płynnie, ale także doskonale rozumie różne kultury i podejścia, co przyczynia się do skutecznej komunikacji w zespołach międzynarodowych.

Jako programistka, Julia opanowała kilka języków programowania, co znacznie rozszerza jej umiejętności i możliwości zawodowe. Jej talent i zaangażowanie szybko przyciągnęły uwagę światowych gigantów w najbardziej zaawansowanych technologiach.

Przez pewien czas Julia pracowała dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, Airbusa oraz Rolls-Royce Motors. Dzięki tym doświadczeniom miała okazję zdobyć cenne umiejętności w obszarze pracy w dużych zespołach, które operują najnowocześniejszymi technologiami.

Niezwykle ważnym etapem w jej kariery było zaangażowanie w projekt satelity MOVE-III, gdzie była członkiem zespołu projektowego. Praca nad tak zaawansowanym projektem umożliwiła jej zdobycie praktycznego doświadczenia w obszarze technologii kosmicznych.

Obecnie Julia Stankiewicz kontynuuje swoją profesjonalną ścieżkę w NASA. Jej wkład i umiejętności w dziedzinie technologii kosmicznych i inżynierii są nieocenione. Jest ona wzorem dla wielu młodych adeptów tych dziedzin, a jej osiągnięcia stanowią inspirację dla przyszłych pokoleń naukowców i inżynierów.

Dołącz do społeczności polskich naukowców, ekspertów i studentów.

Na platformie znajdą Państwo ciekawe artykuły popularnonaukowe, oferty pracy i grantów, a także forum i networking z najlepszymi ekspertami.

Zarejestruj się, by skorzystać ze wszystkich możliwości.

#180. Genetyka dla każdego. Dziedziczone tajemnice DNA

Opis

W odcinku podcastu Nauka XXI Wieku autorstwa Borysa Kozielskiego, dr Magda Kaliszewska, badaczka genetyki, przedstawia praktyczne zastosowania badań genetycznych oraz omawia strukturę i właściwości kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). Wskazuje, że DNA jest naszym materiałem genetycznym, który przechowuje informacje dotyczące budowy komórek oraz reguluje ekspresję genów. Ponadto, podkreśla, że większość DNA nie zawiera genów, ale pełni ważne funkcje w regulacji procesów genetycznych. Różnice w DNA mogą mieć istotne konsekwencje zdrowotne, a dziedziczenie cech, takich jak kolor oczu, włosów czy grupa krwi, jest złożonym procesem determinowanym przez wiele genów.

Opis wygenerowany na podstawie mniej niż połowy rozmowy przez chat GPT

Zapowiedź:

Projekt Genomu Ludzkiego był międzynarodowym projektem badawczym, mającym na celu zsekwencjonowanie i zidentyfikowanie wszystkich 3 miliardów par zasad DNA, które składają się na nasz genom. W ramach tego projektu, współpracowali naukowcy z całego świata

Oficjalne ogłoszenie sekwencji genomu ludzkiego miało miejsce 26 czerwca 2000 roku, a rok później, w 2001 roku, opublikowano pełną sekwencję genomu ludzkiego.

Wyniki projektu Genomu Ludzkiego umożliwiły naukowcom na całym świecie dostęp do pełnej sekwencji genomu ludzkiego i wykorzystanie jej w dalszych badaniach i odkryciach.

A historia ta zaczyna się jeszcze w XIX wieku a dokładniej w 1869 roku gdy Johann Friedrich Miescher, szwajcarski biochemik, badając bandaże nasiąknięte ropą odkrył nieznaną substancję w jądrach komórkowych, którą nazwał „nukleinami”.

Podczas prowadzonych badań w latach 1910-1920 Frederick Griffith odkrył, że cechy mogą być przenoszone między bakteriami, co sugerowało, że materiał genetyczny jest przekazywany. W 1944 roku Oswald Avery, Colin MacLeod i Maclyn McCarty potwierdzili, że materiał genetyczny jest zlokalizowany w DNA. Ich eksperymenty wykazały, że przekazywanie cech między bakteriami zależy od ekstraktów zawierających DNA.

Do odkrywania przed nami kolejnych tajemnic DNA zaprosiłem dr Magdę Kaliszewską, która pracuje jako Adiunktka w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. A we współpracy z licznymi ośrodkami klinicznymi, prowadzi badania naukowe z zakresu genetyki człowieka oraz kształci studentów.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w 2015 roku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i została uhonorowana Nagrodą Rektora za wyróżniającą się rozprawę doktorską z zakresu genetyki człowieka. W 2017 roku ukończyła studia podyplomowe na kierunku Analityka Medyczna w Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zapraszam, Borysław Kozielski

Wesprzyj Naukę XXI wieku

Darowiznę można przekazać poprzez:

Opis odcinka na licencji CC0, a odcinek dostęny jest na licencji CC-BY dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

Zdjęcia i szczegóły w newsletterze. Zapisz się http://nauka.podkasty.info/#newsletter

rólewska Szwedzka Akademia Nauk zdecydowała się przyznać nagrodę w dziedzinie chemii w 2016 roku wspólnie dla trójki naukowców, są nimi: Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart oraz Bernard L. Feringa

Otrzymali oni Nobla za zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych

„Silnik molekularny znajduje się dziś w takim samym stadium jak motor elektryczny w poczatkach XIX wieku, gdy naukowcy prezentowali pierwsze maszyny elektryczne poruszające korby i koła. Te maszyny doprowadzily do rewolucji i dziś maszyny elektryczne są obecne wszędzie.”

Maszyny molekularne będą stosowane do budowania nowych materiałów, leków, czujników o niewyobrażalnej dziś precyzji. Umożliwią także stworzenie systemów magazynowania energii.

Dziś trudno sobie wyobrazić jakie jeszcze zastosowanie będzie możliwe za kilkadzisiąt lat tak jak w 1830 nie byliśmy w stanie wyobrazić sobie zastosowań silnika elektrycznego.

Kinezyny, dyneiny, majozyny mikrotubule, flagelle, liczba Reynoldsa, Bacterial Flagellar Motor, hemotaksja, femtosekundy, polimeraza, rybosomy, telomery, hybrydowe polimerazy DNA, rozdzielczość czasowa, bakteriofagi, determinizm, nanorobotyka, Brain-computer Interface, neuralink, to zagadnienia, o których rozmawiałem w Oksfordzie z Michałem Wójcickim.

Zapraszam do wysłuchania ostatniego nagrania rozmowy z mojego wyjazdu do Oksfordu.

Borysław Kozielski

Muzyka wykorzystana autorstwa Bartosza Klimaszewskiego (szukaj na Spotify)

Opis odcinka na licencji CC0, a odcinek dostęny jest na licencji CC-BY dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

[Coopernicus] #23. Kariera naukowa bez tajemnic – Igor Kaczmarczyk, UJ

Rozmowa z Igorem Kaczmarczykiem, który pierwsze naukowe kroki stawiał na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ na kierunku biotechnologia. Następnie ukończył studia magisterskie z biologii w Instytucie Naukowym Weizmanna w Izraelu, w którym zajmował się biologią strukturalną białek błonowych w laboratorium dr Moran Shalev-Benami. Wcześniej w ramach stażu badawczego współpracował z noblistką prof. Adą Yonath w obszarze badań strukturalnych rybosomu. Po powrocie do Krakowa dołączył do grupy badawczej dr. hab. Sebastiana Glatta w MCB UJ

(00:00) Intro
(01:08) Przebieg kariery
(06:31) Mikroskopia krioelektronowa
(10:20) Pandemia w Izraelu
(12:19) Światłoczułe białka
(12:57) Rodopsyny
(13:49) Wzrok
(18:03) ‪Peter Hegemann
(20:49) Publikacja osiągnięć
(30:26) Plany
(34:42) Synchrotron Solaris
(37:09) Marzenia

Dołącz do społeczności polskich naukowców, ekspertów i studentów.

Na platformie znajdą Państwo ciekawe artykuły popularnonaukowe, oferty pracy i grantów, a także forum i networking z najlepszymi ekspertami.

Zarejestruj się, by skorzystać ze wszystkich możliwości.

[Coopernicus] #22. Czy potrzebujemy więcej innowacji? Tomasz Konecki, mentor i doradca strategiczny

Rozmowa z Tomaszem Koneckim. 

Pomysłodawca i innowator – sześciokrotny zdobywca nagród biznesowych i opisywany w Forbes. Mentor, haker wzrostu, utrwalacz i facylitator. Klub INTJ. Solidne doświadczenie w przedsiębiorstwach napędzanych nowymi technologiami i przywództwem zespołu w celu osiągnięcia celów biznesowych. Doświadczony w eksploracji projektów, mentoringu, zarządzaniu procesami przedsprzedażowymi dla start-upów, growth hackingu dla scale-upów i full-stack marketingu. Budowanie potęg przemysłowych od podstaw – dogłębne doświadczenie w rozwijaniu pomysłów związanych z głęboką technologią i tworzeniu lejków dla nowych produktów. Umiejętność planowania, organizowania i realizacji planu strategicznego. Praktyczne doświadczenie w zarządzaniu wewnętrznymi i zewnętrznymi interesariuszami w celu osiągnięcia sukcesu projektu.

Doradca w projektach z branży przemysłowej i technologicznej. Konsultant na etapie badań podstawowych, proof-of-concept i szybkiego prototypowania. Członek sieci Research-as-a-Service (RaaS) i Knowledge-as-a-Service (Kaas). Wczesny użytkownik Bitcoina i były członek-założyciel Oxford Blockchain Foundation. Były pracownik wywiadu i profesjonalista w pokerze online.  Odpowiadam na wszystkie DM.

(00:00) Intro
(00:38) Haker wzrostu
(03:22) Pivot biznesowy
(10:59) Pracoholizm
(16:02) Budowanie potęgi przemysłowej od podstaw
(23:36) Kryptowaluty
(30:46) Produkt Discovery
(40:17) Work life fit
(41:43) Poker online
(52:45) Zakończenie

Dołącz do społeczności polskich naukowców, ekspertów i studentów.

Na platformie znajdą Państwo ciekawe artykuły popularnonaukowe, oferty pracy i grantów, a także forum i networking z najlepszymi ekspertami.

Zarejestruj się, by skorzystać ze wszystkich możliwości.

[Nauka XXI wieku] #180. Genetyka dla każdego. Dziedziczone tajemnice DNA

Opis

W odcinku podcastu Nauka XXI Wieku autorstwa Borysa Kozielskiego, dr Magda Kaliszewska, badaczka genetyki, przedstawia praktyczne zastosowania badań genetycznych oraz omawia strukturę i właściwości kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). Wskazuje, że DNA jest naszym materiałem genetycznym, który przechowuje informacje dotyczące budowy komórek oraz reguluje ekspresję genów. Ponadto, podkreśla, że większość DNA nie zawiera genów, ale pełni ważne funkcje w regulacji procesów genetycznych. Różnice w DNA mogą mieć istotne konsekwencje zdrowotne, a dziedziczenie cech, takich jak kolor oczu, włosów czy grupa krwi, jest złożonym procesem determinowanym przez wiele genów.

Opis wygenerowany na podstawie mniej niż połowy rozmowy przez chat GPT

Zapowiedź:

Projekt Genomu Ludzkiego był międzynarodowym projektem badawczym, mającym na celu zsekwencjonowanie i zidentyfikowanie wszystkich 3 miliardów par zasad DNA, które składają się na nasz genom. W ramach tego projektu, współpracowali naukowcy z całego świata

Oficjalne ogłoszenie sekwencji genomu ludzkiego miało miejsce 26 czerwca 2000 roku, a rok później, w 2001 roku, opublikowano pełną sekwencję genomu ludzkiego.

Wyniki projektu Genomu Ludzkiego umożliwiły naukowcom na całym świecie dostęp do pełnej sekwencji genomu ludzkiego i wykorzystanie jej w dalszych badaniach i odkryciach.

A historia ta zaczyna się jeszcze w XIX wieku a dokładniej w 1869 roku gdy Johann Friedrich Miescher, szwajcarski biochemik, badając bandaże nasiąknięte ropą odkrył nieznaną substancję w jądrach komórkowych, którą nazwał „nukleinami”.

Podczas prowadzonych badań w latach 1910-1920 Frederick Griffith odkrył, że cechy mogą być przenoszone między bakteriami, co sugerowało, że materiał genetyczny jest przekazywany. W 1944 roku Oswald Avery, Colin MacLeod i Maclyn McCarty potwierdzili, że materiał genetyczny jest zlokalizowany w DNA. Ich eksperymenty wykazały, że przekazywanie cech między bakteriami zależy od ekstraktów zawierających DNA.

Do odkrywania przed nami kolejnych tajemnic DNA zaprosiłem dr Magdę Kaliszewską, która pracuje jako Adiunktka w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. A we współpracy z licznymi ośrodkami klinicznymi, prowadzi badania naukowe z zakresu genetyki człowieka oraz kształci studentów.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w 2015 roku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i została uhonorowana Nagrodą Rektora za wyróżniającą się rozprawę doktorską z zakresu genetyki człowieka. W 2017 roku ukończyła studia podyplomowe na kierunku Analityka Medyczna w Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zapraszam, Borysław Kozielski

Wesprzyj Naukę XXI wieku

Darowiznę można przekazać poprzez:

Opis odcinka na licencji CC0, a odcinek dostęny jest na licencji CC-BY dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

Zdjęcia i szczegóły w newsletterze. Zapisz się http://nauka.podkasty.info/#newsletter

#179. Wielkie maszyny molekularne

Królewska Szwedzka Akademia Nauk zdecydowała się przyznać nagrodę w dziedzinie chemii w 2016 roku wspólnie dla trójki naukowców, są nimi: Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart oraz Bernard L. Feringa

Otrzymali oni Nobla za zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych

„Silnik molekularny znajduje się dziś w takim samym stadium jak motor elektryczny w poczatkach XIX wieku, gdy naukowcy prezentowali pierwsze maszyny elektryczne poruszające korby i koła. Te maszyny doprowadzily do rewolucji i dziś maszyny elektryczne są obecne wszędzie.”

Maszyny molekularne będą stosowane do budowania nowych materiałów, leków, czujników o niewyobrażalnej dziś precyzji. Umożliwią także stworzenie systemów magazynowania energii.

Dziś trudno sobie wyobrazić jakie jeszcze zastosowanie będzie możliwe za kilkadzisiąt lat tak jak w 1830 nie byliśmy w stanie wyobrazić sobie zastosowań silnika elektrycznego.

Kinezyny, dyneiny, majozyny mikrotubule, flagelle, liczba Reynoldsa, Bacterial Flagellar Motor, hemotaksja, femtosekundy, polimeraza, rybosomy, telomery, hybrydowe polimerazy DNA, rozdzielczość czasowa, bakteriofagi, determinizm, nanorobotyka, Brain-computer Interface, neuralink, to zagadnienia, o których rozmawiałem w Oksfordzie z Michałem Wójcickim.

Zapraszam do wysłuchania ostatniego nagrania rozmowy z mojego wyjazdu do Oksfordu.

Borysław Kozielski

Muzyka wykorzystana autorstwa Bartosza Klimaszewskiego (szukaj na Spotify)

Opis odcinka na licencji CC0, a odcinek dostęny jest na licencji CC-BY dostępnej pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/