Zamek Królewski na Wawelu

Opis współpracy

Współpraca między Zamkiem Królewskim na Wawelu a Stowarzyszeniem Wikimedia Polska rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku.

Na mocy zawartego Porozumienia Zamek Królewski na Wawelu przyłączył się do wikiprojektu GLAM w celu rozwoju i poszerzania wysokiej jakości polskich, otwartych zasobów edukacyjnych Zamku, które są udostępnione w sposób gwarantujący ich odbiorcom wolność wykorzystywania i wolność poznawania dzieł. W ramach wikiprojektu będą systematycznie udostępniane materiały będące w kolekcjach Wawelu za pośrednictwem Wikimedia Commons. Współpraca przebiega z dbałością o wysoką jakość techniczną i merytoryczną udostępnianych zasobów Wawelu, w szczególności wysoką jakość poprawności i obszerności opisów tych zasobów. Celem współpracy jest zadbanie o to, żeby wybrane kolekcje dzieł sztuki były rzetelnie opisane w Wikipedii.

Jedną z forma działania projektu są podkasty, ktore stanowią ilustracje do haseł przygotowane przez Wikiradio Fundacji „Otwórz się” i ekspertów z Zamku. Poniżej można znaleźć nagrania do tej pory wykonane w projekcie. Podkasty dostępne są w Wikimedia Commons, na stronach odpowiednich haseł w Wikipedii oraz w czytnikach podkastów takich jak Apple Podcasts, Google Podcasts, Katalog Polskich Podkastów, Pocket Casts, Spotify.

Czym jest inicjatywa GLAM-WIKI?

Inicjatywa GLAM-WIKI to projekt, którego celem jest inicjowanie i wspieranie współpracy wikipedystów z instytucjami kultury, pozwalając instytucjom dotrzeć do większej liczby odbiorców w kraju i na świecie. Celem Wikimedia Polska jest zadbanie o zasoby instytucji kultury. Chcemy, żeby zdigitalizowane zbiory oraz specjalistyczna wiedza związana z działalnością instytucji i wydawanymi przez nią publikacjami znalazły się w artykułach w Wikipedii.

Strony Wikipedii są wyświetlane kilka milionów razy dziennie. Obecnie zawiera ona ponad 20 milionów artykułów i jest dostępna w 250 wersjach językowych. Wikipedia cieszy się bardzo wysokim poziomem zaufania użytkowników Internetu i jest jednym z najpopularniejszych wyjściowych źródeł informacji. Użytkownicy często trafiają na strony internetowe instytucji kultury czy dowiadują się o kolekcjach właśnie poprzez Wikipedię, która tym samym umożliwia dotarcie do szerokiego grona zainteresowanych.

Widoczność instytucji w sieci, a konkretnie w Wikipedii zwiększa ilość osób odwiedzających instytucję.

Te zadania znakomicie wpisują się w misję Fundacji „Otwórz się”

Odcinki podkastu od najnowszych

39. Nie zmarnujcie Niepodległości, srebra Funduszu Obrony Narodowej. Arcydzieła?

Nie zmarnujcie Niepodległości, srebra Funduszu Obrony Narodwej. Arcydzieła? to tytuł wystawy, o której w tym odcinku podkastu opowie Dariusz Nowacki, kustosz, kurator zbiorów złotnictwa na Wawelu.

39. Nie zmarnujcie Niepodległości, srebra Funduszu Obrony Narodowej. Arcydzieła?

38. Fundusz Obrony Narodowej

O Funduszu Obrony Narodowej przy okazji cyklu wystaw odbywających się w całej Polsce pod wspólnym tytulem „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” opowie Dariusz Nowacki, kustosz, kurator zbiorów złotnictwa Zamku Królewskiego na Wawelu.

38. Fundusz Obrony Narodowej

37. „Tu wszystko jest” – Wyspiański na Wawelu

Kuratorka projektu „Wyspia” Agnieszka Jankowska-Marzec rozmawia z Filipem Skowronem, etnologiem, muzealnikiem i muzeologiem, kierownikiem działu edukacji Zamku
Królewskiego na Wawelu. Podcast w formie spaceru po wzgórzu wawelskim, w czasie którego przechodzimy przez kilka miejsc związanych z Wyspiańskim na wzgórzu wawelskim oraz w jego okolicach i opowiadamy, jak te miejsca wyglądały w czasach Wyspiańskiego, jakie miał on z nimi
związki, a jak wyglądają dzisiaj. Dowiemy się, m.in.:

  • Na co patrzył mały chłopiec Wyspiański z okien mieszkania, gdy mieszkał u stóp Wawelu?
  • Gdzie przechadzał się Hamlet?
  • Kogo artysta słyszał w chlupotaniu Wisły?
  • Dlaczego na pejzażach miejskich Wyspiańskiego wszędzie przewija się Wawel? A gdzie podziali się krakowianie, których tam nie ma?
37.  „Tu wszystko jest” – Wyspiański na Wawelu

36. Instalacja przestrzenna Wyspia

Kuratorka projektu „Wyspia”, Agnieszka Jankowska-Marzec rozmawia z Kingą Nowak,
artystką wizualną, autorką instalacji przestrzennej „Wyspia”, znajdującej się przed budynkiem
numer 7 na wzgórzu wawelskim.
Podcast w formie rozmowy, w której opowiemy o kulisach powstania instalacji . Dowiemy
się, m.in.:

  • Co oznacza termin „instalacja” w sztuce współczesnej?
  • Jak przebiegał proces projektowania instalacji „Wyspia”?
  • W jakim aspekcie twórczość Stanisława Wyspiańskiego stanowiła inspirację dla jej
  • powstania?
  • Jakie znaczenie w procesie twórczym ma użycie różnorodnych materiałów?
36. Instalacja przestrzenna Wyspia

35. Pomiędzy figuracją a abstrakcją – droga artystyczna Kingi Nowak

Kuratorka projektu „Wyspia”, Agnieszka Jankowska-Marzec rozmawia z Kingą Nowak,
artystką wizualną, autorką instalacji przestrzennej pod tytułem „Wyspia”.
Podcast w formie rozmowy, w której opowiemy o twórczości Kingi Nowak. Dowiemy się,
m.in.:

  • Czy woli malować obrazy abstrakcyjne czy figuratywne?
  • Dlaczego chętnie czerpie z historycznego zaplecza sztuki?
  • Jakie znaczenie w procesie twórczym ma eksperyment?
  • Co skłoniło ją do zainteresowania się rzeźbą?
  • Jakie znaczenie mają tytuły w jej pracach?
35. Kinga Nowak

34. Dzieje muzeum

Halina Billik, która jest kustoszką w dziale Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu, przedstawia dzieje muzeum na Wawelu.

34. Dzieje muzeum

33. Popiersia cesarzy rzymskich z przedwojennego daru Eleonory Sheldon Phillips

Joanna Pałka, kustosz i kurator zbiorów rzeźby w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o popiersiach cesarzy rzymskich z przedwojennego daru Eleonory Sheldon Phillips.

33. Popiersia cesarzy rzymskich z przedwojennego daru Eleonory Sheldon Phillips

32. Kolekcja arrasów króla Zygmunta Augusta. Tkaniny figuralne i ich twórcy

Dr Magdalena Piwocka, kustoszka w dziale zbioru tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o tkaninach figuralnych i ich twórcach.

32. Kolekcja arrasów króla Zygmunta Augusta. Tkaniny figuralne i ich twórcy

31. Klejnoty króla Zygmunta Augusta

Dr Magdalena Piwocka, kustoszka w dziale zbioru tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o klejnotach króla Zygmunta Augusta i ich losach.

31. Klejnoty króla Zygmunta Augusta

30. Rzeźby Bronisława Chromego

Z okazji 50. lecia ustawienia pod Wawelem rzeźby Smoka Wawelskiego córka twórcy rzeźby Grażyna Chromy-Rościszewska, która jest jednocześnie kuratorką wystawy „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu” opowiada o wystawie i twórczości swojego ojca.

30. Rzeźby Bronisława Chromego

29. Legenda o Smoku Wawelskim

Z okazji 50. lecia ustawienia pod Wawelem rzeźby Smoka Wawelskiego córka twórcy rzeźby Grażyna Chromy-Rościszewska, która jest jednocześnie kuratorką wystawy „Smoczy ogród. Bronisław Chromy.

29. Legenda o Smoku Wawelskim

28. Namioty tureckie

Magdalena Ozga, kustoszka, kuratorka zbiorów tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o namiotach tureckich znajdujących się w kolekcji Zamku

28. Namioty tureckie

27. Dosso Dossi

Joanna Winiewicz-Wolska, kustoszka, kuratorka zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o włoskim malarzu Dosso Dossiego, i jego obrazie pod tytułem: „Jowisz malujący motyle”.

27. Dosso Dossi

26. Paolo Ucello

Joanna Winiewicz-Wolska, kustoszka, kuratorka zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o włoskim malarzu Paolo Ucello, którego obraz „Święty Jerzy i smok” z National Gallery w Londynie będzie wystawiany w Zamku Królewskim na Wawelu

26. Paolo Ucello

25. Szczerbiec

Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim na temat historii Szczerbca wystawionego w Zamku Królewskim na Wawelu.

25. Szczerbiec

24. Zabytki rodziny Wazów

Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim i Dariuszem Nowackim na temat zabytków związanych z rodziną Wazów.

24. Zabytki rodziny Wazów

23. Skarbiec przez Gdańsk

Dariusz Nowacki, kustosz, kurator zbiorów złotnictwa w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o skarbach związanych z Gdańskiem.

23. Skarbiec przez Gdańsk

22. Subiektywny przewodnik po Nowym Skarbcu Koronnym

Dariusz Nowacki, kustosz, kurator zbiorów złotnictwa w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o wystawie stałej „Nowy Skarbiec Koronny”, której otwarcie odbędzie się 30 czerwca 2022 roku.

22. Subiektywny przewodnik po Nowym Skarbcu Koronnym

21. Wyczółkowski odnaleziony

Agnieszka Janczyk, kustoszka, kuratorka zbiorów prac na papierze w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o wystawie „Wyczółkowski odnaleziony”.

21. Wyczółkowski odnaleziony

20. Dzwon „Zygmunt”

Wykład Agnieszki Janczyk, kuratorki zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu oraz tło historyczne i znaczenie dzwonów w ówczesnym świecie omówione podczas rozmowy z Krzysztofem Czyżewskim.

Z okazji 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunta w Katedrze Wawelskiej, Zamek Królewski na Wawelu przygotował specjalny pokaz arcydzieła Jana Matejki – „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Wystawę uzupełniają szkice Artysty wypożyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Z myślą o wszystkich Zwiedzających, postanowiliśmy otworzyć i udostępnić bezpłatnie kameralną wystawę, która choć niewielka, w wielkim stylu – za sprawą pociągnięcia pędzla mistrza – przywołuje pamięć o tak ważnych dla dziedzictwa kulturowego wydarzeniach. To swego rodzaju zaproszenie, które wysyłamy nie tylko do krakowian. Mamy nadzieję, że obraz będący – tak można powiedzieć – lustrzanym odbiciem historii Polski i Krakowa z reprezentującymi go bohaterami, przyciągnie na wzgórze tłumy zwiedzających. Spotkajmy się w tym szczególnym czasie przed wybitnym dziełem, który mówi o nas więcej niż niejeden podręcznik do historii – zaprasza prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

20. Dzwon „Zygmunt”

19. Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu. Rozmowa z Kamą Guzik

Rozmowa z Kamą Guzik, kuratorką, na temat przygotowań i wystawy „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu”.

11 czerwca – 5 września 2021

W renesansowych ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu i jego oddziałach zagościły prace Józefa Wilkonia – wybitnego malarza, rzeźbiarza i ilustratora, którego twórczość, podkreślająca wyjątkowy związek artysty z naturą, fascynuje już kilka pokoleń.

Wystawa jest prezentowana w trzech lokalizacjach: w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu, ogrodach Zamku Pieskowa Skała oraz w Dworze w Stryszowie. Łącznie na ekspozycji zgromadzono aż 52 rzeźby i 42 prace na papierze.

Zamek Królewski na Wawelu — Zamek Pieskowa Skała — Dwór w Stryszowie

„Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu” to wystawa monograficzna prezentująca różnorodną twórczość Józefa Wilkonia. Znany na całym świecie artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach.

Ekspozycja rzeźb w plenerze jest odniesieniem do twórczości Józefa Wilkonia, w której natura odgrywa znaczącą rolę, a także do jego biografii. Wystawa zachęca do odkrycia regionalnego dziedzictwa kulturalnego i miłego spędzenia czasu w otoczeniu dzieł sztuki i przyrody.

Wystawa jest adresowana szczególnie do rodzin z dziećmi i ma m.in. uczyć najmłodszych obcowania ze sztuką. Dla odwiedzających została przygotowana ścieżka edukacyjna, która umożliwi aktywne zwiedzanie ekspozycji, będąc jednocześnie wyjątkowym przewodnikiem po wystawie.

19. Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu. Rozmowa z Kamą Guzik

18. Józef Wilkoń o wystawie swoich prac na Wawelu

Rozmowa z Józefem Wilkoniem nagrana w Zalesiu, w domu artysty na temat przygotowań i wystawy „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu”

18. Józef Wilkoń o wystawie swoich prac na Wawelu

17. Młodzieńcza zbroja Zygmunta II Augusta

O najnowszym nabytku Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu opowiadają:
Krzysztof Czyżewski – kierownik działu zbiorów Militaria Zamku Królewskiego na Wawelu;
dr Marek Janicki z Widziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego;
dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki dr hab. Andrzej Betlej
Odcinek nagrywany 12 i 15 lutego 2021 roku

17. Młodzieńcza zbroja Zygmunta II Augusta

16. Pracownia konserwacji malarstwa na Wawelu

Rozmowa z Ewą Włkojć na temat konserwacji malarstwa na Wawelu

Skład zespołu konserwatorów w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Zamku
Królewskiego na Wawelu

  • dr hab. Ewa Wiłkojć główny konserwator muzealny Zamku Królewskiego na Wawelu
  • dr Oliwia Buchwald – Zięcina – zastępca głównego konserwatora muzealnego Zamku Królewskiego na Wawelu i kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby,
  • mgr Angelika Bogdanowicz – Prus,
  • mgr Katarzyna Siwczyńska,
  • dr Małgorzata Stachurska – Barańska,
  • mgr Justyna Wyszkowska,
  • fotograf mgr Jan Kietliński
16. Pracownia konserwacji malarstwa na Wawelu

15. Rysunki Jacka Malczewskiego

Rozmowa z Joanną Winiewicz-Wolską o rysunkach Jacka Malczewskiego, które powstały podczas podróży z Karolem Lanckorońskim.

15. Rysunki Jacka Malczewskiego

14. Plafony wawelskie

Agnieszka Janczyk opowiada o plafonach wawelskich.

14. Plafony wawelskie

13. Głowy wawelskie

Joanna Pałka opowiada o głowach wawelskich w sali poselskiej.

13. Głowy wawelskie

12. Konserwacja namiotów tureckich z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu

Rozmowa z Jerzym Holcem o konserwacji namiotów tureckich.

12. Konserwacja namiotów tureckich z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu

11. Dzieje Arrasów Zygmunta Augusta

Rozmowa z Magdaleną Ozgą o dziejach Arrasów Zygmunta Augusta.

11. Dzieje Arrasów Zygmunta Augusta

10. Renesans na Wawelu

Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim o renesansie na Wawelu.

10. Renesans na Wawelu

9. Konserwacja Arrasów Zygmunta Augusta

Rozmowa z Jerzym Holcem o konserwacji Arrasów Zygmunta Augusta.

9. Konserwacja Arrasów Zygmunta Augusta

8. Średniowiecze na Wawelu

Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim o Wawelu w średniowieczu.

8 – Średniowiecze na Wawelu

7. Gabinet holenderski na Wawelu

Rozmowa z Joanną Winiewicz-Wolską o wyposażeniu gabinetu holenderskiego na Wawelu.

7. Gabinet holenderski na Wawelu

6. Kolekcja Lackorońskich

Rozmowa z Joanną Winiewicz-Wolską na temat kolekcji Lanckorońskich.

6. Kolekcja Lackorońskich

5. Arrasy Zygmunta Augusta

Rozmowa z Magdaleną Ozgą na temat Arrasów wawelskich Zygmunta Augusta

Hasło Wikipedii ilustrowane podkastem

5. Arrasy Zygmunta Augusta

4. Ogrody królewskie na Wawelu

Rozmowa z Katarzyną Żółciak o ogrodach królewskich na Wawelu.

4. Ogrody królewskie na Wawelu

3. Zbrojownia na Wawelu

Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim o zbrojowni na Wawelu

3. Zbrojownia na Wawelu

2. Wawel odzyskany

Rozmowa z Haliną Billik o wystawie stałej pod tytułem „Wawel odzyskany”

2. Wawel odzyskany

1. Zamek Królewski na Wawelu – odcinek pilotażowy

Zapowiedź serii podkastów z cyklu „Zamek Królewski na Wawelu”

Projekt został zrealizowany z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Kultura dostępna online”

Podkasty dla Wikipedii serii Zamek Królewski na Wawelu zrealizowane zostały w Wikiprojekcie Glam Wiki we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu

Pozostałe audycje serii “Zamek Królewski na Wawelu” oraz inne podkasty dla Wikipedii dostępne są w Wikimedia Commons w kategorii “Podkasty dla Wikipedii”

1. Zamek Królewski na Wawelu – odcinek pilotażowy