Opis współpracy
Współpraca między Zamkiem Królewskim na Wawelu a Stowarzyszeniem Wikimedia Polska rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku.
Na mocy zawartego Porozumienia Zamek Królewski na Wawelu przyłączył się do wikiprojektu GLAM w celu rozwoju i poszerzania wysokiej jakości polskich, otwartych zasobów edukacyjnych Zamku, które są udostępnione w sposób gwarantujący ich odbiorcom wolność wykorzystywania i wolność poznawania dzieł. W ramach wikiprojektu będą systematycznie udostępniane materiały będące w kolekcjach Wawelu za pośrednictwem Wikimedia Commons. Współpraca przebiega z dbałością o wysoką jakość techniczną i merytoryczną udostępnianych zasobów Wawelu, w szczególności wysoką jakość poprawności i obszerności opisów tych zasobów. Celem współpracy jest zadbanie o to, żeby wybrane kolekcje dzieł sztuki były rzetelnie opisane w Wikipedii.
Jedną z forma działania projektu są podkasty, ktore stanowią ilustracje do haseł przygotowane przez Wikiradio Fundacji „Otwórz się” i ekspertów z Zamku. Poniżej można znaleźć nagrania do tej pory wykonane w projekcie. Podkasty dostępne są w Wikimedia Commons, na stronach odpowiednich haseł w Wikipedii oraz w czytnikach podkastów takich jak Apple Podcasts, Google Podcasts, Katalog Polskich Podkastów, Pocket Casts, Spotify.
Czym jest inicjatywa GLAM-WIKI?
Inicjatywa GLAM-WIKI to projekt, którego celem jest inicjowanie i wspieranie współpracy wikipedystów z instytucjami kultury, pozwalając instytucjom dotrzeć do większej liczby odbiorców w kraju i na świecie. Celem Wikimedia Polska jest zadbanie o zasoby instytucji kultury. Chcemy, żeby zdigitalizowane zbiory oraz specjalistyczna wiedza związana z działalnością instytucji i wydawanymi przez nią publikacjami znalazły się w artykułach w Wikipedii.
Strony Wikipedii są wyświetlane kilka milionów razy dziennie. Obecnie zawiera ona ponad 20 milionów artykułów i jest dostępna w 250 wersjach językowych. Wikipedia cieszy się bardzo wysokim poziomem zaufania użytkowników Internetu i jest jednym z najpopularniejszych wyjściowych źródeł informacji. Użytkownicy często trafiają na strony internetowe instytucji kultury czy dowiadują się o kolekcjach właśnie poprzez Wikipedię, która tym samym umożliwia dotarcie do szerokiego grona zainteresowanych.
Widoczność instytucji w sieci, a konkretnie w Wikipedii zwiększa ilość osób odwiedzających instytucję.
Te zadania znakomicie wpisują się w misję Fundacji „Otwórz się”
Odcinki podkastu od najnowszych
39. Nie zmarnujcie Niepodległości, srebra Funduszu Obrony Narodowej. Arcydzieła?
Nie zmarnujcie Niepodległości, srebra Funduszu Obrony Narodwej. Arcydzieła? to tytuł wystawy, o której w tym odcinku podkastu opowie Dariusz Nowacki, kustosz, kurator zbiorów złotnictwa na Wawelu.
38. Fundusz Obrony Narodowej
O Funduszu Obrony Narodowej przy okazji cyklu wystaw odbywających się w całej Polsce pod wspólnym tytulem „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” opowie Dariusz Nowacki, kustosz, kurator zbiorów złotnictwa Zamku Królewskiego na Wawelu.
37. „Tu wszystko jest” – Wyspiański na Wawelu
Kuratorka projektu „Wyspia” Agnieszka Jankowska-Marzec rozmawia z Filipem Skowronem, etnologiem, muzealnikiem i muzeologiem, kierownikiem działu edukacji Zamku
Królewskiego na Wawelu. Podcast w formie spaceru po wzgórzu wawelskim, w czasie którego przechodzimy przez kilka miejsc związanych z Wyspiańskim na wzgórzu wawelskim oraz w jego okolicach i opowiadamy, jak te miejsca wyglądały w czasach Wyspiańskiego, jakie miał on z nimi
związki, a jak wyglądają dzisiaj. Dowiemy się, m.in.:
- Na co patrzył mały chłopiec Wyspiański z okien mieszkania, gdy mieszkał u stóp Wawelu?
- Gdzie przechadzał się Hamlet?
- Kogo artysta słyszał w chlupotaniu Wisły?
- Dlaczego na pejzażach miejskich Wyspiańskiego wszędzie przewija się Wawel? A gdzie podziali się krakowianie, których tam nie ma?
36. Instalacja przestrzenna Wyspia
Kuratorka projektu „Wyspia”, Agnieszka Jankowska-Marzec rozmawia z Kingą Nowak,
artystką wizualną, autorką instalacji przestrzennej „Wyspia”, znajdującej się przed budynkiem
numer 7 na wzgórzu wawelskim.
Podcast w formie rozmowy, w której opowiemy o kulisach powstania instalacji . Dowiemy
się, m.in.:
- Co oznacza termin „instalacja” w sztuce współczesnej?
- Jak przebiegał proces projektowania instalacji „Wyspia”?
- W jakim aspekcie twórczość Stanisława Wyspiańskiego stanowiła inspirację dla jej
- powstania?
- Jakie znaczenie w procesie twórczym ma użycie różnorodnych materiałów?
35. Pomiędzy figuracją a abstrakcją – droga artystyczna Kingi Nowak
Kuratorka projektu „Wyspia”, Agnieszka Jankowska-Marzec rozmawia z Kingą Nowak,
artystką wizualną, autorką instalacji przestrzennej pod tytułem „Wyspia”.
Podcast w formie rozmowy, w której opowiemy o twórczości Kingi Nowak. Dowiemy się,
m.in.:
- Czy woli malować obrazy abstrakcyjne czy figuratywne?
- Dlaczego chętnie czerpie z historycznego zaplecza sztuki?
- Jakie znaczenie w procesie twórczym ma eksperyment?
- Co skłoniło ją do zainteresowania się rzeźbą?
- Jakie znaczenie mają tytuły w jej pracach?
34. Dzieje muzeum
Halina Billik, która jest kustoszką w dziale Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu, przedstawia dzieje muzeum na Wawelu.
33. Popiersia cesarzy rzymskich z przedwojennego daru Eleonory Sheldon Phillips
Joanna Pałka, kustosz i kurator zbiorów rzeźby w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o popiersiach cesarzy rzymskich z przedwojennego daru Eleonory Sheldon Phillips.
32. Kolekcja arrasów króla Zygmunta Augusta. Tkaniny figuralne i ich twórcy
Dr Magdalena Piwocka, kustoszka w dziale zbioru tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o tkaninach figuralnych i ich twórcach.
31. Klejnoty króla Zygmunta Augusta
Dr Magdalena Piwocka, kustoszka w dziale zbioru tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o klejnotach króla Zygmunta Augusta i ich losach.
30. Rzeźby Bronisława Chromego
Z okazji 50. lecia ustawienia pod Wawelem rzeźby Smoka Wawelskiego córka twórcy rzeźby Grażyna Chromy-Rościszewska, która jest jednocześnie kuratorką wystawy „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu” opowiada o wystawie i twórczości swojego ojca.
30. Rzeźby Bronisława Chromego
29. Legenda o Smoku Wawelskim
Z okazji 50. lecia ustawienia pod Wawelem rzeźby Smoka Wawelskiego córka twórcy rzeźby Grażyna Chromy-Rościszewska, która jest jednocześnie kuratorką wystawy „Smoczy ogród. Bronisław Chromy.
28. Namioty tureckie
Magdalena Ozga, kustoszka, kuratorka zbiorów tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o namiotach tureckich znajdujących się w kolekcji Zamku
27. Dosso Dossi
Joanna Winiewicz-Wolska, kustoszka, kuratorka zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o włoskim malarzu Dosso Dossiego, i jego obrazie pod tytułem: „Jowisz malujący motyle”.
26. Paolo Ucello
Joanna Winiewicz-Wolska, kustoszka, kuratorka zbiorów Malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o włoskim malarzu Paolo Ucello, którego obraz „Święty Jerzy i smok” z National Gallery w Londynie będzie wystawiany w Zamku Królewskim na Wawelu
25. Szczerbiec
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim na temat historii Szczerbca wystawionego w Zamku Królewskim na Wawelu.
24. Zabytki rodziny Wazów
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim i Dariuszem Nowackim na temat zabytków związanych z rodziną Wazów.
23. Skarbiec przez Gdańsk
Dariusz Nowacki, kustosz, kurator zbiorów złotnictwa w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o skarbach związanych z Gdańskiem.
22. Subiektywny przewodnik po Nowym Skarbcu Koronnym
Dariusz Nowacki, kustosz, kurator zbiorów złotnictwa w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o wystawie stałej „Nowy Skarbiec Koronny”, której otwarcie odbędzie się 30 czerwca 2022 roku.
21. Wyczółkowski odnaleziony
Agnieszka Janczyk, kustoszka, kuratorka zbiorów prac na papierze w Zamku Królewskim na Wawelu opowiada o wystawie „Wyczółkowski odnaleziony”.
20. Dzwon „Zygmunt”
Wykład Agnieszki Janczyk, kuratorki zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu oraz tło historyczne i znaczenie dzwonów w ówczesnym świecie omówione podczas rozmowy z Krzysztofem Czyżewskim.
Z okazji 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunta w Katedrze Wawelskiej, Zamek Królewski na Wawelu przygotował specjalny pokaz arcydzieła Jana Matejki – „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Wystawę uzupełniają szkice Artysty wypożyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Z myślą o wszystkich Zwiedzających, postanowiliśmy otworzyć i udostępnić bezpłatnie kameralną wystawę, która choć niewielka, w wielkim stylu – za sprawą pociągnięcia pędzla mistrza – przywołuje pamięć o tak ważnych dla dziedzictwa kulturowego wydarzeniach. To swego rodzaju zaproszenie, które wysyłamy nie tylko do krakowian. Mamy nadzieję, że obraz będący – tak można powiedzieć – lustrzanym odbiciem historii Polski i Krakowa z reprezentującymi go bohaterami, przyciągnie na wzgórze tłumy zwiedzających. Spotkajmy się w tym szczególnym czasie przed wybitnym dziełem, który mówi o nas więcej niż niejeden podręcznik do historii – zaprasza prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
19. Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu. Rozmowa z Kamą Guzik
Rozmowa z Kamą Guzik, kuratorką, na temat przygotowań i wystawy „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu”.
11 czerwca – 5 września 2021
W renesansowych ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu i jego oddziałach zagościły prace Józefa Wilkonia – wybitnego malarza, rzeźbiarza i ilustratora, którego twórczość, podkreślająca wyjątkowy związek artysty z naturą, fascynuje już kilka pokoleń.
Wystawa jest prezentowana w trzech lokalizacjach: w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu, ogrodach Zamku Pieskowa Skała oraz w Dworze w Stryszowie. Łącznie na ekspozycji zgromadzono aż 52 rzeźby i 42 prace na papierze.
Zamek Królewski na Wawelu — Zamek Pieskowa Skała — Dwór w Stryszowie
„Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu” to wystawa monograficzna prezentująca różnorodną twórczość Józefa Wilkonia. Znany na całym świecie artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach.
Ekspozycja rzeźb w plenerze jest odniesieniem do twórczości Józefa Wilkonia, w której natura odgrywa znaczącą rolę, a także do jego biografii. Wystawa zachęca do odkrycia regionalnego dziedzictwa kulturalnego i miłego spędzenia czasu w otoczeniu dzieł sztuki i przyrody.
Wystawa jest adresowana szczególnie do rodzin z dziećmi i ma m.in. uczyć najmłodszych obcowania ze sztuką. Dla odwiedzających została przygotowana ścieżka edukacyjna, która umożliwi aktywne zwiedzanie ekspozycji, będąc jednocześnie wyjątkowym przewodnikiem po wystawie.
19. Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu. Rozmowa z Kamą Guzik
18. Józef Wilkoń o wystawie swoich prac na Wawelu
Rozmowa z Józefem Wilkoniem nagrana w Zalesiu, w domu artysty na temat przygotowań i wystawy „Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu”
17. Młodzieńcza zbroja Zygmunta II Augusta
O najnowszym nabytku Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu opowiadają:
Krzysztof Czyżewski – kierownik działu zbiorów Militaria Zamku Królewskiego na Wawelu;
dr Marek Janicki z Widziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego;
dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki dr hab. Andrzej Betlej
Odcinek nagrywany 12 i 15 lutego 2021 roku
16. Pracownia konserwacji malarstwa na Wawelu
Rozmowa z Ewą Włkojć na temat konserwacji malarstwa na Wawelu
Skład zespołu konserwatorów w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Zamku
Królewskiego na Wawelu
- dr hab. Ewa Wiłkojć główny konserwator muzealny Zamku Królewskiego na Wawelu
- dr Oliwia Buchwald – Zięcina – zastępca głównego konserwatora muzealnego Zamku Królewskiego na Wawelu i kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby,
- mgr Angelika Bogdanowicz – Prus,
- mgr Katarzyna Siwczyńska,
- dr Małgorzata Stachurska – Barańska,
- mgr Justyna Wyszkowska,
- fotograf mgr Jan Kietliński
15. Rysunki Jacka Malczewskiego
Rozmowa z Joanną Winiewicz-Wolską o rysunkach Jacka Malczewskiego, które powstały podczas podróży z Karolem Lanckorońskim.
14. Plafony wawelskie
Agnieszka Janczyk opowiada o plafonach wawelskich.
13. Głowy wawelskie
Joanna Pałka opowiada o głowach wawelskich w sali poselskiej.
12. Konserwacja namiotów tureckich z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu
Rozmowa z Jerzym Holcem o konserwacji namiotów tureckich.
11. Dzieje Arrasów Zygmunta Augusta
Rozmowa z Magdaleną Ozgą o dziejach Arrasów Zygmunta Augusta.
10. Renesans na Wawelu
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim o renesansie na Wawelu.
9. Konserwacja Arrasów Zygmunta Augusta
Rozmowa z Jerzym Holcem o konserwacji Arrasów Zygmunta Augusta.
8. Średniowiecze na Wawelu
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim o Wawelu w średniowieczu.
7. Gabinet holenderski na Wawelu
Rozmowa z Joanną Winiewicz-Wolską o wyposażeniu gabinetu holenderskiego na Wawelu.
6. Kolekcja Lackorońskich
Rozmowa z Joanną Winiewicz-Wolską na temat kolekcji Lanckorońskich.
5. Arrasy Zygmunta Augusta
Rozmowa z Magdaleną Ozgą na temat Arrasów wawelskich Zygmunta Augusta
Hasło Wikipedii ilustrowane podkastem
4. Ogrody królewskie na Wawelu
Rozmowa z Katarzyną Żółciak o ogrodach królewskich na Wawelu.
3. Zbrojownia na Wawelu
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim o zbrojowni na Wawelu
2. Wawel odzyskany
Rozmowa z Haliną Billik o wystawie stałej pod tytułem „Wawel odzyskany”
1. Zamek Królewski na Wawelu – odcinek pilotażowy
Zapowiedź serii podkastów z cyklu „Zamek Królewski na Wawelu”
Projekt został zrealizowany z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Kultura dostępna online”
Podkasty dla Wikipedii serii Zamek Królewski na Wawelu zrealizowane zostały w Wikiprojekcie Glam Wiki we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu
Pozostałe audycje serii “Zamek Królewski na Wawelu” oraz inne podkasty dla Wikipedii dostępne są w Wikimedia Commons w kategorii “Podkasty dla Wikipedii”