Początek rozmowy w 8 minucie 3 sekundzie
Prof. dr hab. Tomasz Story z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Naukowej opowiada o termoelektryczności
Linki:
- Wyzwania fizyki – strona konferencji http://wyzwaniafizyki.pl/
- Wikipedia
- Materiały termoeletryczne
Patroni
Do grona patronów dołączył Tomek i Agata. Wielkie dzięki
Agata
Bardzo się cieszę, że zbliżają się nowe odcinki i że mogłam choć trochę pomóc w realizacji Twojego projektu.
Podcastów z Nauki XXI wieku słucham wszystkich po kolei, w szczególności interesują mnie te o fizyce kwantowej i chemii. Sama z zawodu jestem psychologiem i te rejony nauki są dla mnie super ciekawe, ale też super trudne do zrozumienia. Okoliczności słuchania są różne – czasem słucham w pracy, czasem w tramwaju, a czasem w domu. Ostatnio korzystałam z Facebooka, aby odtworzyć nagranie o elektrowniach atomowych. W innych przypadkach ściągam też mp3 na telefon i słucham w wolnych chwilach.
Co do swojej decyzji – staram się wspierać ludzi, którzy robią dobrą robotę. Korzystam z wiedzy z takich kanałów jak „Uwaga! Naukowy Bełkot”, „Historia w 5 minut”, „Science asylum”, „Ciekawe historie”, „Veritasium” czy Kasia Gandor. Staram się być na bieżąco z wiedzą z zakresu historii, biologii, chemii czy fizyki, ale nie ukrywam, że nie mam czasu na dokształcanie się w każdej z tych dziedzin 🙁
Tomasz
Twój podcast jest moim ulubionym słuchowiskiem. Znalazłem go przypadkiem i od tej pory jestem fanem. Staram się w nim uczestniczyć na tyle uważnie, że cofam jeśli uznałem, że straciłem skupienie i mogłem coś przegapić. Podczas sobotniego biegania skończyłem odcinek o elektrowniach jądrowych (bardzo ciekawy!). Mieszkam z Krakowie, pochodzę z Podkarpacia, zawodowo zajmuję się projektantem UX.
Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki!
Lista patronów wspierających audycję
Agata Kicia, Tomasz Zadański, Sebastian Bysiak, Jakub Mamelski, Miłosz Pracowity, Piotr Prochenka, Andrzej Lach, Łukasz Wołowiec, Paweł Dempc, Michał Tomana, Daniel Świrski, Marcin Stanclik, Przemysław Śmiejek, Kryszna Kirtan, Marian Kozielski, Mariusz Mi, Karol Wezik, Joanna Pszenicyn, Bartłomiej B, Grzegorz Maciazek, Dorota Kozielska, Joanna J., Mateusz Pawlicki, Michał Gajewski, Tomasz Duda, Konrad Smollak i dwóch patronów anonimowych
Aby zostać patronem kliknij tutaj
Słuchacze piszą
Tomek
W chinach też cie słuchają 🙂
(…) Ciekawe tematy i polski język pomagają przetrwać wśród chińskiej kultury 🙂 Praca w azji od 2015 ale dopiero niedawno odkryłem podcasty i twoich się fajnie słucha 🙂 (…) pracuje jako konstruktor elektromechaniki w branży kolejowej miedzy innym maczałem trochę palce w CRH380A szybkiej kolei na chiński market (zdjęcia) a aktualny projekt to metro dla Shanghai 🙂 A rejon Changchun czyli północny wschód – prawie Korę pn widać ale za to blisko miasto Harbin gdzie co roku na zimę odbywa się największy na świecie lodowy festiwal 🙂 pozdro
Inżynier Karol
Witam trafiłem na ten podkast ponieważ szukałem informacji na temat Pana ojca prof. Mariana Kozielskiego ? Byłem jednym z wielu studentów (Wydział inżynierii lądowej) który słuchał z zapartym tchem wykładów z zakresu fizyki relatywistycznej i kwantowej. Było to ogólnikowe przedstawienie tematów, lecz całkowicie zmieniło mój życiowy światopogląd. Jeszcze bardziej też zakochałem się od tamtej pory w nauce i zainteresowałem się astrofizyką. Pamiętam moje krótkie rozważania na temat czasu z pana tatą. Wtedy jego upływ i możliwość teoretycznej podróży w czasie zobrazowały jako Łódź płynącą na rzece ? Proszę serdecznie pozdrowić swojego tatę i przekazać że potrafił on zmienić światopogląd nawet zwykłych studentów budownictwa ?
Pozdrawiam
Kinga
Tak dziś słuchałam audycji. Zajmuję się genetyką konserwatorską, właśnie izolowałam DNA z nieinwazyjnych prób genetycznych – wilka ?
Maciej
Trafiłem na Twoje podcasty całkiem przypadkowo, szukając w necie podcastów naukowych, to super pomysł że robisz takie rzeczy udostępniając je wszystkim.
Słucham Twoich podcastów w domu, niekiedy w pracy, w drodze samochodem do pracy i z pracy do domu.
Karolina
Zgodnie z prośbą z początku 83 odcinka, przesyłam zdjęcia: Autostrada I-90 w kierunku Seattle, stan Waszyngton USA. Pana podkast jest jedyny jakiego słucham w ojczystym języku, sprawia mi ogromną radość i troszkę koi tęsknotę ze Polską. Wspaniałe umila czas w korkach szkoda. Dziękuje za wspaniałe źródło wiedzy i rzetelnej informacji
Tomek
(…) Uważam, że jest to bardzo profesjonalnie i rzetelnie prowadzony program i jako takiemu należy mu się wsparcie 🙂
Sam mocno interesuję się różnymi dziedzinami nauki. Uważam, że propagowanie nauki stanowi istotną jej gałąź, popularyzacja i komunikacja na linii nauka – społeczeństwo jest niezbędną częścią badań. Jest także obowiązkiem naukowaców, ale ci nie zawsze znajdują na to czas i paradoksalnie nie zawsze są w tym kompetentni. Z drugiej strony, ludziom często nie podoba się odpowiedź słyszana od naukowców prowadzących badania podstawowe, że nie wiadomo czy w ogóle przyniosą one jakiś wymierny efekt a nawet jeśli to w nieokreślonej skali czasu. Jest sporo tego typu nieporozumień z obu stron i komunikacja jest bardzo potrzebna. Dlatego nie mam wątpliwości, że przyczyniasz się do rozwoju nauki, która jak już wspomniałem jest bardzo bliska mojemu sercu. (…)
Przy okazji
Globalne zmiany temperatury od 1880 roku w stosunku do średniej z lat 1951–1980. Niebieskie odcienie oznaczają temperatury niższe, czerwone wyższe.
Audycja udostępniana jest na licencji CC-BY, w ramach nieodpłatnej działalności statutowej fundacji „Otwórz się”.
Każdy słuchacz może stać się mecenasem audycji deklarując comiesięczne wpłaty na stronie patronite.pl/boryskozielski.
Zapraszam do kontaktu poprzez fanpage na facebook oraz e-mail boryskozielski@gmail.com. Żaden list nie pozostaje bez odpowiedzi.
Jeśli znasz kogoś kto interesuje się nauką tak jak Ty po prostu powiedz mu o tym podkaście i pokaż jak słuchać. Niech nas będzie więcej 🙂